Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Intrebari adresate Primarului -> Intrebari adresate Primarului
Întrebări
| Intrebarea nr. 3696 din data: 24-06-2011 pusa de warga helmut : · Cine raspunde la intrebarea nr:3670 ?
Intrebarea nr. 3695 din data: 23-06-2011 pusa de vilcu grigore : · Buna ziua,
Intrucit la intrebarea pusa anterior mi s-a raspuns copy/paste, tot cu intrebarea mea, o repet:
Intrebarea nr. 3689 din data: 20-06-2011 pusa de vilcu grigore :
· Daca parchez masina in parcarea amenajata intre linile de tramvai in fata la libelula, pe unde pot parasi parcarea pe jos, fara sa incalc legea? Nu este creat nici un pasaj, trecere, zebra care sa imi asigure legatura cu trotuarul sau statia de tramvai.
Intrebarea nr. 3691 din data: 21-06-2011 pusa de scortea marius : · cind veti rezolva problemele cu boschetarii?ati locuit in zona aici este paradisul boschetarilor politia nu le face nimic se imbata se bat intre ei .sau doriti sa luam noii masuri.?cu respect
Intrebarea nr. 3687 din data: 20-06-2011 pusa de Druia Aurelia : · Bunà ziua.Revenim cu o intrebare, care se perpetueazà de 10 ani.Cand se va muta autogara CTP-ului,care de fapt este a firmelor private,care fac transporturi internationale?Cunoasteti problemele pe care ni le fac autocarele de ani de zile,deoarece am fost si in audiente si ni s-au dat asiguràri cà \"in curind\" se va rezolva problema.A trecut exact un an de cand PRIMàRIA a dat o adresà CTPului cà pana la 15.09.2010, trebuie sà se mute autogara la iesirea din Gràdiste.Oare cati ani mai trebuie sà suportàm ore de stationare a cite 5-6 autocare cu motoarele pornite?SUNTEM SUFOCATI DE PROMISIUNI VREM FAPTE.
Intrebarea nr. 3685 din data: 17-06-2011 pusa de IACSITS MILIVOI : · Buna ziua.In data de 27.04.2011 am mai pus o intrebare referitoare la unele probleme aparute in cartierul Gai.
Asadar,revin cu intrebarile puse anterior.
Pe strazile Noua si Ion Creanga (in special)vacile circula incontinuare,lasand pe asfalt mari si lungi urme de balegar care se prinde de roti iar de pe roti pe caroseriile masinilor care circula in zona.Desii au fost depuse la Primaria Arad mai multe sesizari in acest sens,sesizari cu anexarea de tabele nominale cu semnaturile cetatenilor care solicita interzicerea circulatiei vacilor pe drumurile publice ale cartierului,pana in prezent nu s-a luat nici o masura.
De ce suntem ignorati ?
O alta problema ar fi lipsa spatiilor de agrement,sport,joaca.Multi copii joaca fotbal pe drumurile cartierului,punandu-si viata in pericol,avand in vedere ca acum,fiind drumurile asfaltate,se circula cu viteza mare.La capatul strazii Noua(pe partea stanga dupa intersectia cu str.Ion Creanga,langa canal)ar fi un spatiu suficient pentru amenajarea unor astfel de terenuri de agrement,sport.
Referitor la vitezele mari cu care se circula prin cartier,va intreb de ce nu se amplaseaza indicatoare de circulatie in intersectii? Deja a avut loc un accident de circulatie la intersectia strazilor Noua cu Ion Creanga,accident soldat,din fericire,doar cu pagube materiale.
Va multumesc,
Iacsits Milivoi
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3696 din data: 24-06-2011 pusa de warga helmut : · Cine raspunde la intrebarea nr:3670 ?
|
Raspuns din data de 24-06-2011 : Stimate domn,
Potrivit prevederilor alin. (2) al art. 4 din Legea nr. 230/2007 in cazul unei asociatii de proprietari “consecințele neluării măsurilor de organizare și funcționare cu privire la administrarea și gestiunea proprietății comune sunt în răspunderea juridică a tuturor proprietarilor sau a reprezentanților acestora, după caz”. Aceasta inseamna ca alegerea organelor de conducere si control ale asociatiei este responsabilitatea membrilor acesteia si nu a unei terte persoane.
In cazul in care asociatia de proprietari nu are un cont deschis la banca, banii incasati de la proprietari se pastreaza in casieria acesteia, de catre persoana care are atributia de casier si care poate fi administratorul asociatiei sau o alta persoana angajata in aceasta functie.
Pentru o verificare ampla a gestiunii financiare a asociatiei de proprietari va puteti adresa unui expert contabil.
Având în vedere faptul că ați mai transmis sesizări cu același obiect Primăriei Municipiului Arad, pe aceasta cale va aducem la cunostinta urmatoarele prevederi legale:
“ART. 10
(1) În cazul în care un petiționar adresează aceleiași autorități sau instituții publice mai multe petiții, sesizând aceeași problemă, acestea se vor conexa, petentul urmând să primească un singur răspuns care trebuie să facă referire la toate petițiile primite.
(2) Dacă după trimiterea răspunsului se primește o nouă petiție de la același petiționar ori de la o autoritate sau instituție publică greșit sesizată, cu același conținut, aceasta se clasează, la numărul inițial făcându-se mențiune despre faptul că s-a răspuns.”( ORDONANȚĂ Nr. 27 din 30 ianuarie 2002 privind reglementarea activității de soluționare a petițiilor)
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3695 din data: 23-06-2011 pusa de vilcu grigore : · Buna ziua,
Intrucit la intrebarea pusa anterior mi s-a raspuns copy/paste, tot cu intrebarea mea, o repet:
Intrebarea nr. 3689 din data: 20-06-2011 pusa de vilcu grigore :
· Daca parchez masina in parcarea amenajata intre linile de tramvai in fata la libelula, pe unde pot parasi parcarea pe jos, fara sa incalc legea? Nu este creat nici un pasaj, trecere, zebra care sa imi asigure legatura cu trotuarul sau statia de tramvai.
|
Raspuns din data de 01-07-2011 : Stimate domn,
La intrebarea anterioara nu vi s-a raspuns cu copy/paste, intrebarea a fost postata automat pe forumul Primariei Municipiului Arad in momentul in care dumneavoastra ati confirmat mesajul de pe adresa de e-mail. Raspunsul va fi postat dupa comunicarea acestuia de catre compartimentul de specialitate.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3691 din data: 21-06-2011 pusa de scortea marius : · cind veti rezolva problemele cu boschetarii?ati locuit in zona aici este paradisul boschetarilor politia nu le face nimic se imbata se bat intre ei .sau doriti sa luam noii masuri.?cu respect
|
Raspuns din data de 29-08-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Politia Locala Arad a dat curs sesizarii dumneavoastra, o patrula deplansandu-se in nenumarate randuri in zona mai sus mentionata, unde nu s-au constatat fapte de natura celor descrise de dumneavoastra, fapte care sa incalce prevederile Hotararii Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162/2006, privind gospodarirea municipiului Arad, sau a Legii nr. 61/1991, privind incalcarea normelor de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice.
Politistii locali vor continua verificarile in zona, iar situatia in care se va constata situatii de natura celor prevazute in sesizare, se poate apela cu incredere dispeceratul Politiei Locale Arad, la telefon 0257 - 939, pentru a trimite o echipa operativa de interventie.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3687 din data: 20-06-2011 pusa de Druia Aurelia : · Bunà ziua.Revenim cu o intrebare, care se perpetueazà de 10 ani.Cand se va muta autogara CTP-ului,care de fapt este a firmelor private,care fac transporturi internationale?Cunoasteti problemele pe care ni le fac autocarele de ani de zile,deoarece am fost si in audiente si ni s-au dat asiguràri cà \"in curind\" se va rezolva problema.A trecut exact un an de cand PRIMàRIA a dat o adresà CTPului cà pana la 15.09.2010, trebuie sà se mute autogara la iesirea din Gràdiste.Oare cati ani mai trebuie sà suportàm ore de stationare a cite 5-6 autocare cu motoarele pornite?SUNTEM SUFOCATI DE PROMISIUNI VREM FAPTE.
|
Raspuns din data de 05-07-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Problema pe care ne-o expuneti este cunoscuta si inca in curs de rezolvare. Desi anul trecut Consiliul Judetean Arad se hotarase sa dea spre amenajarea unei autogari un teren aflat la iesirea din oras, in Gradiste, ulterior, s-a revenit asupra deciziei si astfel, acel spatiu va fi utilizat pentru o alta destinatie.
Totusi, in prezent, se deruleaza un proiect in care este inclusa si stabilirea unei locatii pentru o viitoare autogara.
Ne cerem scuze pentru neplacerile provocate si va multumim.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3685 din data: 17-06-2011 pusa de IACSITS MILIVOI : · Buna ziua.In data de 27.04.2011 am mai pus o intrebare referitoare la unele probleme aparute in cartierul Gai.
Asadar,revin cu intrebarile puse anterior.
Pe strazile Noua si Ion Creanga (in special)vacile circula incontinuare,lasand pe asfalt mari si lungi urme de balegar care se prinde de roti iar de pe roti pe caroseriile masinilor care circula in zona.Desii au fost depuse la Primaria Arad mai multe sesizari in acest sens,sesizari cu anexarea de tabele nominale cu semnaturile cetatenilor care solicita interzicerea circulatiei vacilor pe drumurile publice ale cartierului,pana in prezent nu s-a luat nici o masura.
De ce suntem ignorati ?
O alta problema ar fi lipsa spatiilor de agrement,sport,joaca.Multi copii joaca fotbal pe drumurile cartierului,punandu-si viata in pericol,avand in vedere ca acum,fiind drumurile asfaltate,se circula cu viteza mare.La capatul strazii Noua(pe partea stanga dupa intersectia cu str.Ion Creanga,langa canal)ar fi un spatiu suficient pentru amenajarea unor astfel de terenuri de agrement,sport.
Referitor la vitezele mari cu care se circula prin cartier,va intreb de ce nu se amplaseaza indicatoare de circulatie in intersectii? Deja a avut loc un accident de circulatie la intersectia strazilor Noua cu Ion Creanga,accident soldat,din fericire,doar cu pagube materiale.
Va multumesc,
Iacsits Milivoi
|
Raspuns din data de 05-07-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
1. Serviciul Ordine Publica din cadrul Politiei Locale Arad a luat act de sesizarea depusa de locuitorii din cartierul Gai, de pe strazile Ion Creanga, Zambilelor si Faurilor, care solicita luarea masurilor legale impotriva proprietarilor ale caror animale distrug spatiile verzi si trotuarele amenajate in cartierul Gai.
Astfel, patrulele de politisti din cadrul Biroului O.P.III s-au deplasat in zona mentionata in sesizare, unde au constatat ca o mare parte dintre animalele ce distrug spatiile verzi si trotuarele de pe strazile Ion Creanga, Zambilelor si Faurilor apartin Manastirii Gai, iar celelalte, unor locuitori de pe strazile invecinate. S-a luat legatura cu proprietarii animalelor carora li s-a pus in vedere sa nu-si mai conduca animalele prin cartier, fiind totodata atentionati asupra faptului ca sunt raspunzatori pentru eventualele daune produse de animalele lor. Zona va fi supravegheata la orele la care sunt conduse animalele la pascut, urmand a lua masuri contraventionale impotriva celor care nu respecta normele de buna convietuire si de gospodarire a orasului.
2. In perioada derularii proiectului "Reabilitarea zonelor urbane care se confrunta cu deficiente majore ale sistemului de canalizare din municipiul Arad" constructorul are obligatia de a semnaliza corespunzator punctele de lucru.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|